La Jaguaren(e) din(e) synes i de 1.300 entusiasthjem!

Kalenderen for 2025 er nå ute sammen med Jaguaren 5-2024.  Forsida denne gangen er et foto tatt av Geir Lium, et blinkskudd av de sjeldne. Mange andre gode bilder i årets kalender viser fram bredden av Jaguarmodeller som klubbens medlemmer tar vare på. Men tida går fort, og hvert år skal en ny kalender ut. La deg inspirere av kalenderen du nettopp fikk, og se om du har bilder som kan passe til neste utgivelse. Det gjør ikke noe om bildet ikke er helt nytt, det er motivet som teller. Ikke minst trenger vi flere bilder av Jaguarer i vinterlandskap. Bilder kan du sende inn når som helst, du trenger ikke vente!

Når du skal sende bilder, husk dette:
• Send bare høyoppløste bilder, altså størst mulig filer i JPEG-format. Ikke «downsized».
• Eksporterer du bilder fra mobilen, bruk spesifikasjonen «FAKTISK STØRRELSE».
• Send bildene som VEDLEGG på e-post, (binders/vedlegg). Ikke sett bildet inn i e-posten, der skal det bare stå tekst.
• Send mest mulig riktige data om bilen, som modell og årstall.
• Navn på eier + fotograf.
• Opplys hvor/når bildet er tatt.
• Underskriv med fullt navn og postadresse så vi kan sende ekstra kalendere til de som får bilder på trykk.

Noen tips om å komponere gode kalenderbilder:
• Et vakkert landskap i bakgrunnen er den perfekte «innramming» av din Jaguar.
• Sørg for at det er så mye bakgrunn på alle kanter at bildet kan beskjæres litt og tilpasses liggende A4-format.
• Ikke kutt nese eller hale på katten din! Fotografer en gjerne fra flere kanter, gjerne litt «ovenfra».
• Motlys er vanskelig hvis det er sterkt solskinn. Sol bakfra eller fra sida er bedre. Dager med mildt lys er best for fotografering.
• Mange bruker mobilen for å fotografere. Husk å «tilte» mobilen så det blir foto i breddeformat.

INNLEVERING HELE ÅRET: 
Send til asmund@ilios-kom.no

Her er noen eksempler på bilder med noen kommentarer:

Perfekt komponert, flott og dramatisk bakgrunn. Sånt blir det kalender av!

OK foto av samme bil fra annet perspektiv. Her blir halvparten av bildeflaten kastet bort på grus og himmel. Litt trangt foran nesa. Fordi bildefilen var svært høyoppløst kan bildet likevel brukes med mye beskjæring.

I utgangspunktet et fint bilde, men det er for trangt foran og bak. Alt rotet i bakgrunnen stjeler oppmerksomheten. Finn en bedre bakgrunn!

Her kunne det blitt et fint bilde, men nesa på bilen er kuttet. Forgrunn og grå himmel bruker opp halvparten av filens data. Typisk eksempel på hva som lett skjer når du «skyter fort» med mobilen i «vanlig posisjon». Legg heller mobilen på sida, rett opp, og ta deg tid til å komponere et flott bilde der bilen rammes inn av et unikt bakgrunnsmiljø.

Det var nesten … men bildet er for trangt i kantene og nesa er kutta. Gjerdet på brygga lager «bråk» i bildet. Finn en annen brygge og ta et par skritt tilbake … for ellers er jo dette bra!

OBS: Dette er ikke for å «henge ut» dere som har tatt bildene, men for at vi alle skal lære litt. Alle kan vi gjøre det litt bedre …

Hilsen redaktøren.

 

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *